Kler Dejns je sa samo petnaest godina tumačila lik Anđele Čejs u "My so-called life" (MSCL). Tek onda je postala Julija za Dikapriovog Romea a mnogo godina kasnije Keri Metison u "Homeland".
Anđela je bila tinejdžerka sa kojom se nije bilo lako identifikovati. Zato je serija "Moj takozvani život" ostavila snažan utisak i stekla kultni status. Prvi put su naši TV junaci malo promišljeniji, imaju svakodnevne, obične poteškoće i shvatamo da i neko "tamo negde" ima slične probleme. Mada, kad se okrenemo i setimo tog vremena, biće jasno da je i ova identifikacija čist eskapizam, jer seriju pratimo iz Beograda. Sankcije, rat i demonstracije obeležile su ovaj period našeg odrastanja. Ono što vezuje "nas ovde" i "njih tamo" su tinejdžerske godine, muzika koju slušamo i to što oni izgledaju upravo onako kako i mi želimo.
Grandž pokret je u zenitu, Kobejn se tek samoeliminisao a ovdašnjih par radio stanica idu u korak sa trendovima. U nekim se gradskim rupama, kobajagi klubovima, sluša sve što treba: Alice in Chains, Pearl Jam, Nirvana, Soundgarden, Dinosaur Jr... Karirana košulja je uniforma za one koji nisu na pravom ratištu, a duža kosa poželjna (da se njome mlati uz "air guitar"). I ne manje važno, stav koji je Kobejn propagirao "I hate myself and I want to die" odlično pasuje uz tadašnju političku situaciju u Srbiji.
Ekipa sa druge strane Okeana je bila "grandž" jer je to postalo moda - mi smo bili takvi jer je odrpanost bila autentična, jedno pivo za pet ljudi posledica ekonomskog haosa a na kraju je i odlazak kod frizera postao luksuz.
Za "tinejdžerski angst" naših TV junaka pobrinuli su se hormoni i scenaristi dok se o domaćoj verziji "buke i besa" starao tada jošte živi Slobodan Milošević. Ukratko, tokom devedesetih je Srbija bila zemlja ekstremnog grandža - zaglušujuća kombinacija hardkora, panka i hevi metala uz mnogo raštimovane trube.
Ali, kao što svaki bučni i agresivni album ima i jednu nežnu baladu, u naš "takozvani beogradski život" ulazi glumac Džared Leto koji se u seriji zove Džordan Katalano. On je najlepši dečko fiktivne gimnazije u Pensilvaniji.
Iako cela škola gleda u njega, i svi se domunđavaju i gurkaju, on hrabro prelazi tih nekoliko metara jer vlada školskim hodnikom. Prilazi Njoj, pogleda je pravo u oči i pita: "Can we go somewhere?".
Anđela Čejs (Kler Dejns) se za nestvarno Džordanovo lice i telo zalepi kao osa za Koka kolu i njihova romansa je jedan od bitnijih razloga zašto volimo i pratimo MSCL. Kao i u ranijoj storiji o Bobiju Brigsu, ni kod Džordana unutrašnji sadržaj ne prati spoljnu formu. On je lep, ali ne baš načitan. Ipak, za razliku od "Tvin Piksa” u ovom slučaju je to posledica problema koje naš junak ima sa učenjem, što je tema sa kojom scenaristi hoće da upoznaju svoje gledaoce. Kroz kompleksni lik Anđele i njenog problematičnog društva producentska kuća je nameravala da nam prikaže i manje sladak deo odrastanja. I tako je Anđela Čejs jaka, pametna i cerebralna dok je njena simpatija Katalano neodlučan, loš đak, skoro nepismen, ali ambiciozan muzičar (Džordan svira u bendu "Zamrznuti embrioni").
Ljubavni odnos srednjoškolaca, dugi pogledi i školski hol bili su sjajna scenografija za “soundtrack” serije koji je ostao upamćen godinama posle. Tu su Buffalo Tom, The Lemonheads, Sonic Youth… Zahvaljujući starom radiju B92 bili smo potpuno u toku i znali smo dosta o alternativnoj američkoj muzici.
Posle samo jedne sezone, "Life" je nestao sa ekrana a glavni protagonisti su ostali sa nama ili mi sa njima do današnjeg dana. Devedesete su stvarno bila užasna dekada naših života, ali da preokrenemo Njegoša - zagorčili smo se čašom žuči, ali osladili Džordanom Katalanom, mernom (i mednom) jedinicom za uber-zgodnoću.
Svog sam Katalana našla na faksu, malo smo se provrteli uz taktove aktuelnih pesama i ožalili zaustavno vreme Pearl Jam-a i nestanak Nirvane. Nije dugo potrajalo, i vidite kako karirana košulja leži tužno odbačena u ormanu. Već oprobani model "uvek sam htela divlje a terala pitome" se prirodno nastavlja jer samo tri godine kasnije na sred ulice nalećem na Džona Džejmsa Prestona.
Na kraju naše pilot epizode pitam ga da li je ikada bio zaljubljen? Džon mi, dok zatvara prozor od limuzine, uz neodoljiv smešak odgovara sa “Absofunkinlutely”.
ZANIMLJIVOSTI
- Iako je emitovana nepunu godinu na kanalu ABC (avgust 1994. - januar 1995.) ovo je serija koja ima tačno 100% pozitivnih kritika na portalu "Rotten Tomatoes".
- Jedna od prvih aktivnosti na World Wide Web-u (danas poznatom i kao internet) bila je kampanja fanova da se MSCL nastavi.
- Seriju je zapravo otkazala Kler Dejns koja nije mogla da uskladi svoje školske obaveze sa snimanjima.
- Za ulogu Anđele Čejs, Kler je osvojila svoju prvu nagradu "Zlatni globus" (trenutno ih ima četiri). Tada je imala samo 16 godina.
- Holivudski producent Edvard Cvik je producirao "Moj takozvani život”. Njegova prvobitna namera je bila ulogu Anđele Čejs ponudi Ališi Silverston, ali su ga kolege ubedila da je Ališa "suviše lepa" da bi mogla da dočara nesigurnosti sa kojima se suočava glavna junakinja.
- Scenaristi su pokušali da kroz "My so-called life" dotaknu bolne tačke odrastanja nove generacije tinejdžera: homofobiju, alkoholizam, drogiranje, odbacivanje od strane roditelja…
- Devon Odesa je igrala Šeron Čerski. Posle ove uloge nije imala značajnija pojavljivanja osim jednog kultnog - u spotu "Wiser" Buffalo Tom sa kojima se upoznala tokom rada na seriji.
- Džared Leto, koji je tumačio Džordana Katalana, sa velikim uspehom gradi glumačku i muzičku karijeru. Osvojio je Oskara za ulogu u filmu "Dallas Buyers Club". Grupu "Thirty Seconds to Mars" je formirao sa bratom Šenonom i već imaju četiri albuma koje vole i kritičari i publika. Ponekad sam režira spotove, kao što je to učinio za nagrađeni "The Kill". Uz braću Leto u bendu je gitarista i Tomo Miličević, koji je rođen u Sarajevu.
- Glumica A. J. Langer koja je u seriji bila problematičnu Rajen Graf danas je Vojvotkinja od Devona. Naime, Langer se 2004. godine udala za advokata Čarlsa Kortnija koji je potomak loze Devon. Kad joj se svekar upokojio, Langer i njen suprug su nasledili imanje i titule i početkom prošle godine iz Los Anđelesa preselili u London. Imaju dvoje dece.
- Kler Dejns je TV superstar. Udata je za glumca Hjua Dansija. Pre toga je bila u dugogodišnjoj vezi sa kolegom Bilijem Krudupom koji je zbog Kler ostavio tada veoma trudnu ženu, takođe glumicu Meri Luiz Parker. Ova afera joj je donela negativan publicitet, ali je to nije omelo u vrtoglavom usponu. Što reče neko sa domaće estrade: "Opsuj mi majku, al’ mi stavi sliku".