Kud svi portali, tu i AP. Naša lista najboljih filmova u protekloj godini podeljena je po segmentima, uz kratka objašnjenja zašto su baš ova ostvarenja našla svoje mesto u AgitPop favoritima. Pojedina dela su prikazana krajem 2012, ali su u distribuciju ušla u godini za nama. Napomena: Filmovi u prve dve kategorije su poređani po nedefinisanom redosledu, dok smo za treću kategoriju bodovali, u cilju proglašenja omiljenog redakcijskog filma ove godine. Napomena dva: Imena reditelja, glumaca, scenarista, snimatelja i klapera možete videti u trejlerima, ili na sajtu imdb.com, mi smo ih spominjali samo tamo gde je bilo veoma važno.
Ako ste ljubitelji najuticajnijeg najnepoznatijeg benda u istoriji rokenrola, obožavaćete ovaj film. Ako nikad niste čuli za njih, uživaćete u saspensu koji i nije tako uobičajen za dokumentarce.
Reditelj Shane Meadows je, u prenesenom značenju, snimio svoju ejakulaciju koja je usledila nakon što je saznao da se njegov omiljeni bend ponovo ujedinjuje posle skoro dve decenije. Dakle, “Made of Stone” je potpuno neobjektivan i od grupe stvara totem. Uz malo dijaloga, dovoljno nemih kadrova koji govore više od reči i obilje muzike ovo je ostvarenje koje jedan die-hard fan benda poklanja gledaocima koji su za Manijem, Renijem, Janom i Džonom ludi isto koliko i on.
Sve što ste pročitali o ovom filmu je tačno, a fantastične kritike koje je dobio su potpuno opravdane. Cuaron je miljenik redakcije još od “Great Expectations” a talenat reditelja se ogleda u mogućnosti da lako menja žanrove a opet bude siguran u ono što radi. SPOILER: Minus sa naše strane ide na račun jednog dela scenarija koji je nepotrebno zaljigavljen – zamislite da nema “deteta koje je poginulo”. Film bi bio podjednako fabulozan a manje patetičan.
Pitanje “čitanja” novog Skorsezeovog filma je i deo njegovog šarma i snage. Ako neko smatra da je “Wolf” veličanje dekadentnog stila života, ekstravagance otimanja para od siromašnih zarad bogaćenja bogatih i slično, onda ga nismo gledali istim očima. SPOILER: Skorseze nas dva i po sata vodi drži u ambivalentnom odnosu prema junaku, koji je Džordan Belfort. Na kraju, kada njegov “nemesis”, agent FBI, Patrik Denam u preciznom tumačenju Kyle Chandlera sa “konjicom” uđe u odaje Belfortovog kapitala, a uz zvuke himne njujorških liberala, “Mrs.Robinson” (Simon&Garfunkel), shvatamo da junak fima nije Belfort, već beskompromisni i nepotkupljivi policajac. Maestralan tvist, dostojan iskusnog ali vitalnog asa. Minus: Leonardo DiKaprio je, u momentima kad ne treba da se narkotički krevelji, već da glumi, daleko neubedljiviji nego u The Departed. Veliki plus: Soundtrack, pogotovo pesma “Everlong” od benda Foo Fighters.
Ova komedija je podelila kritiku i publiku, a nama je bila najduhovitija protekle godine. Postmoderna je dignuta na kub, prijatna je demistifikacija nekih od najiritantnijih glumaca u Holivudu (James Franco, Johan Hill) ali naravno, autoironija je najbolji put do samozaljubljenosti.
Zato što je Tom Cruise najbolji akcioni heroj jučerašnjice, današnjice i sutrašnjice. Tačka.
Iako je izašao iz radionice Oskarom ovenčanog Rona Howarda (Apollo 13, A Beautiful Mind), film o takmacima Formule 1, Nikiju Laudi i Džejmsu Hantu nije bio dovoljno primećen, reklamiran, hajpovan. Odlično režiran, bez previše iritantnih efekata, zadivljujuće oglumljen i emotivan tačno koliko treba. Naš blokbaster favorit iz 2013. godine.
Ako volite vesterne, The Hurt Locker, Zero Dark 30, ratnu kinematografiju ili samo Marka Valberga, onda trk u bioskop. Dobar glumac koji je postao još bolji reditelj, Peter Berg, snimio je naizgled običan, a zapravo vrlo uzbudljiv film o jednoj ratnoj akciji u Avganistanu. Patriotizam, helikopteri i testosteron: omiljena Agitpop kombinacija.
Bilo je dileme. Iako po mnogima najsjajniji biser trilogije, po našem mišljenju ovo je daleko slabiji film od prethodnog “Before Sunset”. Hemije više nema, što je verovatno i cilj, a na listu je ušao samo zbog fantastično odglumljene svađe u hotelskoj sobi. Čekamo četvrti deo, gospodine Linklateru?
Australijski raj, dve briljantne ženske uloge (Watts & Wright), perverzna ali zapravo pitka i dopadljiva ljubavna priča. Last but not least, zgodna muška tela (Samuel & Frecheville) na peščanim plažama i novi mladi asovi za neka buduća “tinejdžerska krvoprolića”.
Svaka treća melodrama, svaki drugi film i svaki TV šou nam obećavaju da možemo očekivati neočekivano. “Drinking Buddies” je zaista van klišea, neki glumci u čije talente smo sumnjali se ispostavljaju kao sjajni a tipični odnosi su razbijene kao krigle piva…(Da ukapiraš metaforu, pogledaj trejler)
Na neki čudan način, protagonista i antagonista su se i ovde pomešali, kao i kod Skorsezea. Ipak, ovde je to u miljeu koji nama više odgovara, uz jak vetar vesterna i neodoljivog uticaja filma “Badlands” Terensa Malika. Malo reči, dovoljno metaka, atmosfera.
Kažu: “Pretenciozan, prenaduvan, estetizovan do kiča, preglumljen i prerežiran od strane Nicolasa Windinga Refna”. Kritičari su ga isekli katanom, a mi smo posle gledanja razmišljali da načinimo seppuku/harikiri u očaju što ga i drugi nisu shvatili i osetili na pravi način. Ovaj film treba gledati kao religioznu bajku, u najlepšoj tradiciji onog drugog, a Prvog Danca, Larsa Fon Trira.
Vudi Harleson, savršen kao i uvek. Kristijan Bejl, bolji nego inače. Tema osvete, junaka koji nema šta da izgubi, i Braddock u Pensilvaniji, gritty grad koji je poslužio kao inspiracija. Posle gledanja trejlera, obavezno je informisati se o Džonu Fetermanu, gradonačelniku ovog gradića, koji je proglašen za “coolest mayor in the USA”.
Kako se približavamo vrhu liste, ponestaje nam dugačkih argumenata i stvar svodimo na “pogledaj obavezno!”. Metju Mekonahi je najbolji aktivni glumac na svetu, a ako to nije dovoljno, “Mud” nudi još mnogo: scenario, scenografiju, kostim, režiju, pucanje i toplu ljudsku priču. Ah da, i druge glumce.
Reditelj Šejn Karut je ljubimac pojedinih filmofila, od kojih mnogi ne razumeju o čemu se zapravo radi u njegovim celuloidnim fantazijama (naravno, vole ga i na Sundance festivalu :). “Upstream Color” je delo za više gledanja, na momente potpuno iracionalno, ali, na kraju sasvim jasno. Dok se mozak trudi da poveže događaje na platnu, srce će kucati u ritmu roditeljske ljubavi, onako kako samo ljudska majka može da voli svoje dete, svoje prase…Da, ljudska majka. Da, životinja-prase. Da, gledajte.
Titula i orden za najbolji film u prethodnoj sezoni, prema mišljenju članova redakcije AP, odlazi u sigurne ruke engleskog reditelja Bena Vajtlija. Posle predivnog “Kill List” usledili su “Sightseers” koji su odgovorili na sve naše zahteve i visoke standarde. Ovaj film je duhovit, brutalan, satiričan, politički nekorektan, na momente amoralan i potpuno genijalan.